eidhseis365.gr
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΕΛΛΑΔΑΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ήττα και δύο «τελικοί» για τον Παναθηναϊκό AKTOR

Κοινοποίηση

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έφερε το παιχνίδι στο σουτ όμως ηττήθηκε από τη Μακάμπι και πλέον χρειάζεται δύο νίκες να για πάει στο Final-4.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 18 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να επιστρέψει και να φέρει το παιχνίδι στο σουτ, απέναντι στη Μακάμπι, ωστόσο στο φινάλε ο Ναν δεν βρήκε στόχο και οι ισραηλινοί επικράτησαν με 85-83, στο Game 3 της προημιτελικής σειράς.

Η ελληνική ομάδα, καλείται πλέον να σημειώσει δύο νίκες, τη Μ. Πέμπτη (2/5, 21:45) και πάλι στο Βελιγράδι και την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ, ώστε να ανατρέψει το 2-1 με το οποίο χάνει στη σειρά και να είναι εκείνη που θα πάρει το εισιτήριο πρόκρισης για το Final-4 του Βερολίνου.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας μπήκαν πιο δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή. μετά από το αρχικό 7-0, βρέθηκαν γρήγορα στο +10 (21-11) και σταδιακά ανέβασαν το προβάδισμά τους. Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους προσπέρασαν με 46-31, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να αντιδρά και με ένα μικρό σερί 6-0 να μειώνει σε 46-37 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Τρέχοντας σερί 11-0 οι (τυπικά) γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τοπ +18 με το σκορ 57-39 στο 24′ πριν οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν αρχίσουν να τη ροκανίζουν. Παρότι ο Κώστας Σλούκας πήρε μόλις τρία σουτ και έμεινε άποντος σε όλο το παιχνίδι, ο Κέντρικ Ναν βρήκε ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 9-0 και να μειώνει σε 64-56. Η Mακάμπι κατάφερε να ξεφύγει και πάλι (78-65) στα μέσα της 4ης περιόδου, όμως η ελληνική ομάδα επέστρεψε και πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας σε 83-82 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος. μετά από βολές, ο Ναν ανέλαβε την τελευταία επίθεση του αγώνα, δεν κατάφερε να σκοράρει και η Μακάμπι πήρε τη νίκη κάνοντας το 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ 8 (1), Μπράουν 16 (2), Σόρκιν 6, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ριβέρο 8, Κοέν 3 (1), Μέιερ, Τόμασον, Νίμπο 22, Μπλατ 2, Κόλσον 13 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 9 (3), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Παπαπέτρου 17 (3), Γκραντ 6, Ναν 25 (5), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 2, Μήτογλου 10 (2).